Govorimo / We speak

Prijava / Log In

Registracija / Sign Up

Uveljavljanje napak pri avtomobilih in ostalih vozilih – Kako iz na videz brezizhodnega položaja?

rabljen avto, kupoprodajna pogodba za avtomobil, rabljen avtomobil, stvarne napake, garancija, uveljavljanje garancije, vozila, zahtevek

Zadnja leta je vedno težje priti do novega avtomobila. Zaradi motenih dobav delov in dobavnih verig je tudi za premožnejše potrošnike postala hitra dobava “Misija: Nemogoče”. Nič nenavadnega ni, če je za nov avtomobil višjega srednjega razreda z nekaj izbrane dodatne opreme potrebno čakati od 1 do 2 leti.

Pri uveljavljanju napak pri vozilih je za povečanje možnosti uspeha potrebno slediti tem korakom:

1.       Shranite zaslonsko sliko (“printscreen”) oglasa vozila s slikami in predvsem podatki, v kolikor ste ga zasledili na spletu.

2.     Shranite si kopijo morebitnih dodatnih zagotovil prodajalca.

3.     Shranite si kontaktne podatke prodajalca.

4.    Napake takoj podrobno (pisno) zabeležite in fotografirajte ali posnemite.

5.     Preko telefonske številke 041 35 88 88 ali elektronskega naslova info@pogodba.net čimprej stopite v stik z našimi strokovnjaki, ki bodo ocenili, kako postopati v vašem primeru in za vas v vašem interesu vodili postopek uveljavljanja napak pri prodajalcu.

V vmesnem času so cene novih avtomobilov poskočile kar od 35 do 40 %. Če ste na primer v letu 2019 za nov model nekega proizvajalca avtomobila odšteli 25.000 EUR, v letu 2023 ni nič nenavadnega, če je cena novega modela istega proizvajalca sedaj 35.000 EUR in več.

Čakanje na nov avtomobil in znatno zvišanje cen, ki mu ob inflaciji dobrin dohodki povprečnega potrošnika ne sledijo, sta narekovala in narekujeta živahen trg rabljenih vozil.

Čeprav so prodajalci rabljenih vozil – tako fizične kot pravne osebe – cene vozil prav tako dvignili za od 20 do 30 %, je za mnoge, ki si vozilo težje privoščijo, so v časovni stiski ali si preprosto vozilo želijo takoj in zdaj, nakup rabljenega vozila postal logična odločitev.

Nakup tako novega kot rabljenega vozila prinaša določena tveganja. Nenazadnje gre za stvar, ki je namenjena vsakdanji uporabi, kar pomeni, da se počasi ter sčasoma, a neizogibno, iztroši. Ta tveganja so v primeru rabljenih vozil, še posebej tistih izven garancijske dobe, za kupca znatno večja.

V primeru rabljenih vozil pogosto naletimo na primere, ko se želijo lastniki vozila iz teh ali onih razlogov znebiti. Vozilo navzven prodajajo, ker “so kupili večje vozilo”, “so kupili drugo vozilo”, “nimajo prostora”, v preveč primerih pa pravi razlog žal tiči v tem, da jim je vozilo začelo pošteno “nagajati” in jim s tem nastajajo dodatni stroški, katere bi ob zaslužku radi prevalili na nekoga drugega – kupca. Vozilo “za silo pokrpajo”, da napake niso (tako) očitne in ga kot “brezhibnega” dajo na trg.

Ko se gre nakup prek avtohiše, je vaš položaj kupca sicer boljši, saj vam morajo avtohiše nuditi garancijo na rabljeno vozilo in se držati določb Zakona o varstvu potrošnikov. Vendar se v praksi večkrat izkaže, da kupcu kaj neradi pridejo nasproti, ko gre za uveljavljanje pravic tako iz naslova garancije kot iz naslova stvarnih napak. Ob branju splošnih pogojev garancije avtohiše hitro pridemo do zaključka, da so z garancijo krita le najbolj osnovna popravila in gre večina popravil na račun kupca kot “potrošni material”.

Po nakupu rabljenega vozila se prepogosto zgodi, da kupci odkrijejo eno ali celo več od spodnjih napak:

  • nazaj prevrteni kilometri;
  • zamolčane napake;
  • skrite napake;
  • prikrite poškodbe (lažno nekarambolirano);
  • nestrokovne predelave;
  • lažni podatki o vozilu;
  • sumljivo poreklo;
  • ponarejeni servisni podatki.

Osebna izkušnja kupcev z uveljavljanjem napak je iz naše prakse v 99 % primerih izrazito negativna: prodajalci se ne oglašajo na telefonske klice, sporočila in elektronsko pošto, grozijo, zavlačujejo, vozilo vrnejo z domnevno odpravljeno napako, a se izkaže, da k odpravi napak v veliko primerih niti niso pristopili in ko kupec isto napako spet prijavi, le-to prevalijo na njega češ “da so vozilo stestirali” in da “ne vedo, kaj je kupec nato počel z vozilom, da ga je pokvaril”, da “gre za potrošni material” ter da “kaj pričakujejo od avtomobila s skoraj 200.000 km”… Spisek izgovorov je praktično neskončen in vedno vodi v pripisovanje krivde kupcu in ignoriranju.

V primeru leasinga je zadeva še bolj kompleksna: vozilo je za kupca potrošnika v tem primeru precej dražje (leasing je oblika potrošniškega kredita, leasing hiše zahtevajo kasko zavarovanje vozila), v primeru okvar ga kljub stroškom plačila leasinga ne morejo uporabljati in ga zaradi napak težje prodajo naprej, brez da bi bili ob tem znatno denarno oškodovani.

Mnogi pošteni in dobronamerni kupci, ki za soliden avto odštejejo svoj zaslužen denar, s tem ko postanejo lastniki ali uporabniki nezanesljivega avtomobila, pristanejo v navidez brezupnem položaju.

V podobnih situacijah se znajdejo tudi novi lastniki drugih motornih vozil (motorjev, štirikolesnikov, kamionov, kombijev in drugih gospodarskih vozil, traktorjev in ostalih strojev, plovil in letal) in celo lastniki, ki so vozilo ob nakupu skrbno pregledali in opravili testno vožnjo. Zviti prodajalci so namreč vedno korak pred kupci in se za prikrivanje poslužujejo najnovejših trikov.

 

Vaš položaj se da rešiti ali vsaj znatno izboljšati, če sledite naslednjim korakom:

  1. Shranite zaslonsko sliko (“printscreen”) oglasa vozila s slikami in predvsem podatki, v kolikor ste ga zasledili na spletu.
  2. Shranite si kopijo morebitnih dodatnih zagotovil prodajalca.
  3. Shranite si kontaktne podatke prodajalca.
  4. Napake takoj podrobno (pisno) zabeležite in fotografirajte ali posnemite.
  5. Preko telefonske številke 041 35 88 88 ali elektronskega naslova info@pogodba.net čimprej stopite v stik z našimi strokovnjaki, ki bodo ocenili, kako postopati v vašem primeru in za vas v vašem interesu vodili postopek uveljavljanja napak pri prodajalcu.

TM, 2023

Za prijavo vnesite vaše uporabniško ime in geslo